WSPOMNIENIA I BIOGRAFIE
STAROŚCIAK Jacek, Wspomnienia gdańszczanina (1945-1995)  Cena: 35.00 zł
Wydanie I 2015, format B5, s. ok. 660 + 3,0 ark. fot. cz.-b., opr. karton + folia

ISBN 978-83-7528-125-5

Część I obejmuje czas od przybycia rodziców Autora do Gdańska w 1945 r. do połowy roku 1991, gdy Autor podjął pracę w Warszawie w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Autor opisuje wiele środowisk Trójmiasta, od Akademii Medycznej, z którą zawodowo związani byli Jego rodzice, poprzez Politechnikę Gdańską, gdzie studiował na Wydziale Elektroniki, pracę w Wydziale Nawigacyjnym w WSM w Gdyni, Instytucie Morskim w Gdańsku, Polskim Rejestrze Statków, Wydawnictwie Morskim, Biurze Poselsko-Senatorskim OKP, aż do Urzędu Miasta Gdańska, którym kierował jako pierwszy prezydent wybrany w wolnych wyborach. Autor pokazuje w sposób kompleksowy mechanizmy rządzące tworzeniem się społeczeństwa obywatelskiego oraz samorządności Gdańska i Trójmiasta.
Część II Wspomnień zawiera zapiski z jego działalności w Kancelarii Prezydenta RP od codziennych spraw począwszy po historyczne wydarzenia, jak wizyta Prezydenta Wałęsy w Moskwie, Niemczech, na Białorusi i Litwie, czy wyprowadzenie wojsk radzieckich z Polski.
Zapiski kończą się w grudniu 1995 roku, lecz Autor wielokrotnie odnosi się w książce do lat późniejszych, gdy pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Londynie, a następnie kierował Sekretariatem Rady Państw Morza Bałtyckiego w Sztokholmie.
Książka zawiera liczne notki biograficzne osób pojawiających się na jej kartach, co nadaje jej charakter źródłowy.

Książka wydana przy wsparciu finansowym Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.
GIWK dba o jakość gdańskiej wody i bezpieczeństwo odprowadzania ścieków.


« powrót
Ilość